Sonuç Raporu

Özbek-Türk Sağlık Forumu Ve Fuarı 2019

ÖZBEKİSTAN BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’in liderlik ettiği “her alanda stratejik iş birliği” vizyonu çerçevesinde Türkiye ve Özbekistan, sağlık endüstrisinde geleceği planlıyor. Aynı kültürel mirasa sahip iki ülke arasında var olan güçlü iş birliğiyle, Türkiye ve Özbekistan, sağlık alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek güçlü ticaret köprüleri kuruyor. Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’in liderliğinde büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine giren Özbekistan’da Türk şirketlerine ve yatırımcılarına her türlü kolaylık ve öncelik sağlanıyor.

Bu kapsamda USHAŞ’ın organizasyonu ile 2019 yılında Taşkent’te birincisi yapılan  Özbek-Türk Sağlık Forumu ve Fuarı; ikinci defa 16-17 Ağustos 2023 tarihlerinde Semerkand’da yapılacaktır. Her iki ülkenin Sağlık Bakanları, üst düzey yöneticileri, Özbekistan’ın tüm vilayetlerinden hastane yöneticileri, ilaç, tıbbi cihaz, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları, sağlık turizmi, sağlık sigortası gibi tüm sağlık sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılacak bu büyük etkinlik önemli iş fırsatları sunacaktır.

Ayrıca bu yıl eş zamanlı olarak Türk Devletleri Teşkilatı Sağlık Bakanları toplantısı ve Özbek-Türk SağlıkHaftası etkinlikleri düzenlenecektir. Davetli ülke bakanları ve heyetleriyle yapılacak sektörel tanıtım ve iş birliği toplantıları, paneller, B2B ve B2C görüşmeleri, sağlık tesisi ziyaretleri gibi zengin içeriklerin yanısıra, Türkiye ve Özbekistan sektör firmalarının katılımıyla açılacak fuar kapsamında yeni ürün ve hizmetler sergilenecektir.

Bu büyük buluşmada katılımcılar, büyük iş fırsatlarını değerlendirirken, Semerkand ve Buhara gibi tarihi merkezleri kapsayan kültürel programlara da katılma fırsatı bulacaklardır. Orta Asya’da bir cazibe merkezi olan Özbekistan’da düzenlenecek bu büyük sağlık etkinliğine; tüm sağlık sektörü firmaları, hastaneler ve sağlık turizmi firmaları, sağlık teknolojileri ve yatırımlarında marka kuruluşlar davetlidir.

EŞ ZAMANLI ÜÇ BÜYÜK ETKİNLİK

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI SAĞLIK BAKANLARI TOPLANTISI

Birincisi 2022 yılında Türkiye’de yapılan Türk Devletler Teşkilatı Sağlık Bakanları Toplantısının ikincisi Özbekistan’da 16 Ağustosta diğer etkinliklerle eş zamanlı ve aynı kongre merkezinde 7 üye ülke Sağlık Bakanları ve beraberindeki üst düzey heyetlerle yapılacaktır.

 

ÖZBEK-TÜRK SAĞLIK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle 2015 yılından beri her yıl Özbekistan’ın farklı vilayetinde yapılan sağlık haftası etkinlikleri kapsamında Türk doktorlar özellikli cerrahi operasyonları Özbek meslektaşlarıyla birlikte yaparak, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadır. Aynı tarihlerde 50 den fazla uzman Türk cerrahları bir hafta süreyle Semerkand hastanelerinde çeşitli branşlarda ameliyatlar yapacak, seminer ve eğitim toplantılarıyla bilgilerini paylaşacaklardır.

 

UZMEDİCA FUARI

2019 da Özbek-Türk Sağlık Formu kapsamında temelleri atılan UZMEDİCA Medikal ve Sağlık Fuarı bu etkinlik kapsamında sağlık bilişimi ve teknolojileri, ilaç ve eczacılık, tıbbi cihaz, tıbbi sarf ürünleri, sağlık yatırımları ve sağlık turizmi alanlarında faaliyet gösteren Türk ve Özbek firmaların daha yoğun katılımıyla yapılacaktır.

Galeri için tıklayın!

SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ VE DİJİTAL HASTANE

Özbekistan Sağlık Bakanlığı tarafından; ülke genelinde personel, hasta, doktor ve her türlü kaynak yönetimini etkin ve verimli bir şekilde yapabilmek için Türkiye’nin Sağlık Bilgi Sistemleri uygulamalarını yakından görmek, T.C. Sağlık Bakanlığı ile birlikte pilot uygulamalar başlatmak ve bu alanda faaliyet gösteren Türk şirketleri ile işbirliği yapılması hedeflenmektedir.

Türkiye’de başarı ile uygulanan ve dünya çapında bir başarı hikayesine dönüşen Dijital Hastane, altyapının ve teknolojilerin yakından tanıtılması ve uygulamalı olarak sunulması amacına yönelik hastane simülasyon alanı tasarlanacaktır. Bu alanda faaliyet gösteren başarılı Türk Şirketleri ürün ve hizmetlerini Özbek makamlarına ve meslektaşlarına sunacaklardır.

Sağlık Turizmi ve Sağlık Hizmet Sunumu İşbirlikleri

Türkiye sağlık hizmet sunumunda kamu ve özel sağlık sektörünün bilgi birikimi ve tecrübesinin Özbekistan’da ki paydaşları ile paylaşılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Özbek vatandaşlarına gerek Türkiye’de gerekse Özbekistan’da “İnsan Odaklı” sağlık hizmeti sunumu ve tedavide işbirliklerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Hastanelerin Modernizasyonu

Özbekistan, öncelikle mevcut hastanelerin donanım, teknoloji, tıbbi cihaz ve diğer altyapılarını modernize etmeyi amaçlamaktadır.

Tıbbi cihaz, hastane mimarisi, ameliyathane, ambulans, yataklı servis, poliklinikler vb. alanlarda, hastane modernizasyonuna yönelik ürün ve hizmet sunan tüm sektör temsilcilerinin bilgi ve deneyimleri Özbekistan’a aktarılacak ve işbirlikleri geliştirilecektir.

Yeni Hastane Yatırımları ve Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Hizmet Satın Alımı

Özbekistan’da sağlık hizmet kalitesini nitelik ve nicelik olarak artırma arayışı kapsamında, Kamu Özel İşbirliği Modeli ile yeni yatırımlar planlanmaktadır.

Bu alanda Türkiye’nin Şehir Hastaneleri modelini anlatmak üzere Bakanlık yetkilileri ve yatırımcı kuruluş temsilcileri sunumlar yapacak olup, işbirliğinin yanı sıra ortak yatırım ortamı oluşturulacaktır.

Türkiye’deki hastanelerde başarı ile uygulanan laboratuvar, görüntüleme, ilaç yönetim, hemodiyaliz, tüp bebek vb. alanlarda hizmet satın alma yöntemlerinin verimliliği ve başarılı uygulamaları Özbek makamlarınca da talep görmektedir. Bu alanda faaliyet gösteren sektör temsilcileri bilgi ve deneyimlerini aktaracak, işbirliği fırsatları değerlendirilecektir.

İlaç, Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Endüstrisi Yatırımları ve İşbirlikleri

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu,vatandaşların doğru ve nitelikli ilaç, tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerine erişme konusunda yapmış olduğu başarılı uygulamaların ve sektör regülasyonlarının Özbekistan tarafına aktarılması planlanmaktadır.

Özbekistan’ın ilaç, tıbbi cihaz ve kozmetik endüstrisinin geliştirilmesi ve mevcut ihtiyaçların karşılanması için Türk ilaç, tıbbi cihaz ve kozmetik endüstrisi temsilcileri ile Özbekistan Sağlık Bakanlığı, Kalkınma ve Yatırım Bakanlığı yöneticilerinin katılımlarıyla işbirlikleri ve ortak yatırım fırsatlarının oluşturulması yönünde çalışmalarda bulunulacaktır.

2019 Sponsorları

Ana Sponsor – Katılımcı

Yaka Kartı İpi Sponsoru

Dijital Hastane Sponsoru

Dijital Hastanede Ürün Konumlandırma

Dijital Hastanede Ürün Konumlandırma

Yaka Kartı Sponsoru

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

Katılımcı

ETKİNLİK KÜNYESİ

Etkinlik Yeri:
Semerkand, Özbekistan
Etkinlik Tarihi:
16-18 Ağustos 2023 (Çarşamba, Perşembe, Cuma)
Etkinlik Mekanı:
Silk Road Samarkand
Katılımcı ve Ziyaretçi Profili:
-Bakanlık Yetkilileri
-Konu ile ilgili Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşları ile STK Temsilcileri
-Özel Sektör Temsilcileri

ORGANİZASYON

ORGANİZASYON

DÜZENLEYEN

SATUR Organizasyon ve Turizm AŞ.
Kore Şehitleri Cad. Yonca Apt. A Blok, No: 1/5
Zincirlikuyu/ Şişli/ İSTANBUL
Tel: 0212 272 61 06

DÜZENLEYEN

EKSPOTURK
Kore Şehitleri Cad. Yonca Apt. A Blok, No: 1/5
Zincirlikuyu/ Şişli/ İSTANBUL
Tel: 0212 272 61 06

İLETİŞİM

Hazal AKBABA
Tel: 0507 491 82 16